STANOVY
ZDRUŽENIE AUTORIZOVANÝCH SPRACOVATEĽOV STARÝCH VOZIDIEL
Združenie autorizovaných spracovateľov starých vozidiel – skrátený názov ZAS-SV (ďalej len „ZAS-SV“) sa zriadil v zmysle Zákona 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v znení neskorších predpisov ako záujmové združenie právnických osôb podľa § 20 f a nasl.. Združenie ZAS-SV je právnickou osobou, nie je obchodnou spoločnosťou.
Článok 1
Základné ustanovenia
1. Založenie združenia
ZAS-SV bolo založené na ustanovujúcej členskej schôdzi, na ktorej bola podpísaná Zápisnica a schválené Stanovy. Ustanovujúcej členskej schôdze sa zúčastnili štatutárni, resp. splnomocnení zástupcovia zakladateľov. Dátum založenia ZAS-SV je totožný s dátumom podpisu Zápisnice posledným zo zakladajúcich členov. ZAS-SV musí byť najmenej trojčlenné, pri znížení počtu členov pod troch, sa ZAS-SV zrušuje.
2. Názov a sídlo združenia
Združenie autorizovaných spracovateľov starých vozidiel. Skrátený názov: ZAS-SV
Sídlo združenia je na adrese: Železničiarska 6, 094 31 Hanušovce nad Topľou
3. Trvanie združenia
Združenie sa zakladá na dobu neurčitú. Za deň založenia sa považuje dátum podpisu Zápisnice z ustanovujúcej členskej schôdze posledným zakladajúcim členom a združenie vzniká dňom zápisu do registra združení na Krajskom úrade v Prešove.
Článok 2
Predmet činnosti združenia
1. Hlavné zámery
Presadzovať a ochraňovať oprávnené záujmy členov ZAS-SV s cieľom napomáhať rozvoju a zefektívneniu autorizovaného zberu a zhodnocovania starých vozidiel členmi združenia.
Presadzovať spoločné záujmy členov ZAS-SV pri prijímaní resp. zmenách právnej úpravy týkajúcej sa zberu a zhodnocovania starých vozidiel v záujme harmonizácie rozvoja celého odvetia spracovateľov starých vozidiel a v záujme presadzovania nových progresívnych technológií zabezpečujúcich vyššie materiálové zhodnocovanie odpadov zo starých vozidiel.
2. Ciele ZAS-SV
rozvoj zberu a zhodnotenia starých vozidiel alebo ich komponentov
presadzovanie a ochrana oprávnených záujmov členov združenia a to najmä napomáhaním rozvoja zhodnocovania starých vozidiel na území Slovenskej republiky.
predkladanie návrhov na vydanie nových právnych predpisov, alebo návrhov na zmenu platnej právnej úpravy v oblasti zberu a spracovania starých vozidiel alebo ich komponentov
vypracovanie odborných analýz, posudkov a koncepcií v oblasti činností združenia
propagácia činností členov a činností združenia
spolupráca so samosprávnymi orgánmi, s domácimi a zahraničnými organizáciami podobného zamerania
zabezpečenie odborného vzdelávania a školení členov združenia, organizovanie odborných vzdelávacích a poradenských podujatí v SR a v zahraničí
zabezpečenie poradenskej činnosti zameranej na právnu oblasť ochrany členstva
vyvíjanie vhodných technologických metód na zhodnocovanie a zneškodnenie nebezpečných a ostatných látok v starých vozidlách.
výroba druhotných surovín, ktoré rovnako ako výsledné výrobky z nich vyrobené čo
možno najmenej zvyšujú množstvo nezhodnotiteľných odpadov a tým čo možno
najviac znižujú znečisťovanie životného prostredia formami:
využívanie odpadov zo starých vozidiel ich repasáciou pre opätovné použitie
budovanie poradenského systému predaja druhotných surovín
rozvíjanie metódy demontáže,úpravy odpadov , recyklácie alebo iných procesov pri spracovaní starých vozidiel
zneškodňovanie odpadov spôsobom neohrozujúcim zdravie ľudí a nepoškodzujúcim životné prostredie
využívanie odpadov ako zdroje energie, ak nie možný alebo účelný postup podľa vyššie menovaných foriem.
3. Samostatné aktivity členov
Napĺňanie cieľov ZAS-SV však nie je na prekážku vyvíjaniu vlastných samostatných obchodných aktivít jednotlivých členov združenia.
Článok 3
Členstvo v združení
Členstvo v združení
Členstvo vzniká na princípe dobrovoľnosti.
Zakladajúci členovia
Zakladajúcimi členmi združenia sú právnické osoby uvedené v Zápisnici z ustanovujúcej
členskej schôdze.
3. Forma členstva
Členstvo v ZAS – SV možno uskutočniť formou:
a) riadneho člena
b) pridruženého člena
c) člena - sympatizanta
d) čestné členstvo.
1) Riadnym členom ZAS - SV sa môžu stať iba právnické osoby, ktoré sú držiteľmi autorizácie oprávňujúcej ich vykonávať špecializované činnosti pri zbere, spracovaní a zhodnocovaní starých vozidiel. Riadnymi členmi ZAS-SV sú zakladajúci členovia združenia a právnické osoby, ktoré sa stanú riadnymi členmi na základe písomnej prihlášky za riadneho člena združenia odsúhlasenej Predstavenstvom a následne schválenej Snemom. Podmienkou vzniku členstva je zaplatenie ročného členského príspevku v plnej výške.
2) Pridruženým členom ZAS - SV sa môžu stať právnické osoby podnikajúce v oblasti zberu a spracovania odpadov, predovšetkým zberu, spracovania a zhodnotenia jednotlivých komponentov a materiálov zo starých vozidiel (plastov, pneumatík, kovového šrotu, skla, elektroodpadu, akumulátorov a pod.) Členstvo pridruženého člena združenia vzniká na základe písomnej prihlášky odsúhlasenej Predstavenstvom a následne schválenej Snemom. Podmienkou vzniku členstva je zaplatenie ročného členského príspevku v plnej výške.
3) Členom-sympatizantom sa na základe písomnej prihlášky odsúhlasenej Predstavenstvom a následne schválenej Snemom môžu stať právnické osoby, ktoré rešpektujú Stanovy združenia a chcú sa podieľať na plnení jeho zámerov a cieľov. Členom – sympatizantom sa môže stať aj právnická osoba so sídlom mimo územia Slovenskej republiky. Podmienkou vzniku členstva je zaplatenie ročného členského príspevku v plnej výške.
4) Čestné členstvo v združení možno udeliť právnickej osobe, ktorá sa mimoriadne zaslúžila o rozvoj v oblasti zámerov a cieľov ZAS-SV a ktorá s čestným členstvom v združení súhlasí. O udelení čestného členstva rozhoduje Snem na návrh predstavenstva. Čestný člen ročný členský príspevok neplatí.
4.Platenie členských príspevkov
1) Členské príspevky sú hlavným zdrojom majetku a financovania ZAS - SV. Každý člen združenia, s výnimkou čestného člena, prispieva na činnosť ZAS-SV ročným členským príspevkom. Výšku členských príspevkov schvaľuje Snem a je uvedený v Stanovách.
2) Ročný členský príspevok riadneho člena za príslušný rok je 400,- Eur.
3) Ročný členský príspevok pridruženého člena za príslušný rok je 400,- Eur.
4) Ročný členský príspevok sympatizanta za príslušný rok je 400,- Eur.
5) Každý pridružený člen ZAS-SV a každý člen sympatizant prispieva na činnosť ZAS-SV členským príspevkom.
6) Členský príspevok je splatný do 15. februára príslušného kalendárneho roka, za ktorý sa členský príspevok platí. V prípade vzniku členstva v priebehu kalendárneho roka je členský príspevok splatný do 30 dní od prijatia uznesenia Snemu, ktorým Snem členstvo v ZA-SV schválil. Za neplatenie členského príspevku v termíne je penalizácia 50%
7) Členovia združenia nemajú počas trvania členstva v ZAS-SV a ani pri zániku členstva v ZAS-SV nárok na vrátenie zaplatených ročných členských príspevkov, a to ani čiastočne.
8) Žiadny orgán ZAS-SV nemôže členom ZAS-SV uložiť povinnosť platiť akýkoľvek mimoriadny príspevok na činnosť združenia nad rámec ročného členského príspevku podľa týchto Stanov. Platenie akýchkoľvek mimoriadnych príspevkov je založené výlučne na dobrovoľnosti.
9) Podrobnosti týkajúce sa plnenia ročného členského príspevku upraví vnútorný predpis schválený Snemom združenia.
5. Zánik členstva
1) Členstvo v ZAS-SV zaniká:
a) písomným oznámením člena o vystúpení zo ZAS-SV doručeným Predsedovi predstavenstva alebo Podpredsedovi predstavenstva.
b) vylúčením člena z dôvodu porušenia povinností vyplývajúcich zo Stanov ,alebo hrubo porušovaním zákonov SR
c) vylúčením člena z dôvodu, že začal vykonávať činnosť, ktorá je nezlučiteľná s členstvom v ZAs-SV
d) zánikom člena
e) zánikom ZAS-SV.
2) Každý z členov ZAS-SV môže zo združenia vystúpiť za podmienok stanovených v týchto Stanovách. Členstvo v združení zaniká dňom doručenia písomného oznámenia člena o jeho vystúpení zo ZAS-SV Predsedovi predstavenstva alebo Podpredsedovi predstavenstva. Zaplatený ročný členský príspevok sa pri vystúpení zo ZAS-SV nevracia.
3) Zánik členstva v ZAS-SV nezakladá nárok člena združenia na žiadnu časť majetku ZAS-SV
4) Podrobnosti o dôvodoch vylúčenia člena zo ZAS-SV stanoví vnútorný predpis združenia, schválený Snemom. Pri vylúčení člena sa zaplatený ročný príspevok nevracia.
Článok 4
Orgány združenia
Snem Združenia
1) Snem je najvyšším orgánom ZAS-SV. Jeho oprávnenými účastníkmi s hlasovacími právami sú riadni a pridružení členovia ZAS-SV.
2) S poradným hlasom sa rokovania Snemu môžu zúčastniť aj členovia – sympatizanti a čestný členovia ZAS-SV.
3) Snem zvoláva predseda predstavenstva dva-krát do roka, a to tak, aby sa prvýkrát konal
najneskôr do 31.5 a druhýkrát najneskôr do 31.12 príslušného roka písomnou pozvánkou, doručenou každému riadnemu a pridruženému členovi ZAS-SV najmenej 15 dní vopred. Ak si to vyžaduje naliehavosť situácie a všetci členovia ZAS-SV s tým súhlasia, Snem môže byť zvolaný aj bez dodržania tejto lehoty.
4) Snem musí byť zvolaný, ak o to písomne požiada nadpolovičná väčšina všetkých riadnych členov ZAS-SV alebo Revízna komisia ZAS-SV, a to najneskôr do 30 dní od doručenia takejto písomnej žiadosti Predsedovi predstavenstva. Ak predseda predstavenstva v tejto lehote Snem nezvolá, majú právo ho v rovnakej lehote zvolať členovia ZAS-SV, ktorí žiadali o jeho zvolanie alebo Revízna komisia ZAS-SV v prípade jej žiadosti na zvolanie Snemu.
5) Do pôsobnosti Snemu patrí najmä:
prijímať a meniť Stanovy ZAS-SV a vnútorné predpisy ZAS-SV
určovať hlavné zámery a ciele činnosti ZAS-SV
voliť a odvolávať zo svojich radov Predsedu predstavenstva, Podpredsedu predstavenstva a jedného člena predstavenstva
voliť a odvolávať tajomníka ZAS-SV
voliť a odvolávať členov Revíznej komisie, voliť a odvolávať predsedu Revíznej komisie
schvaľovať rozpočet ZAS-SV a výšku členských príspevkov
rozhodovať o návrhoch predložených Snemu
prerokovať a schvaľovať správu o činnosti ZAS-SV a správu o činnosti Predstavenstva
prerokovať a schvaľovať správu o hospodárení ZAS-SV
prerokovať a schvaľovať správu o majetku ZAS-SV
prerokovať a schvaľovať ročnú účtovnú závierku ZAS-SV
prerokovať a schvaľovať kontrolnú správu Revíznej komisie o stave hospodárenia ZAS-SV
rozhodovať o vytvorení odborných komisií ZAS - SV
rozhodovať o vytvorení odborných komisií ZAS-SV rozhodovať o zrušení ZAS-SV, a to jeho dobrovoľným zrušením, zlúčením alebo splynutím s inou právnickou osobou alebo rozdelením.
6) Snem je uznášaniaschopný, ak sú prítomní a oprávnení účastníci Snemu, t.j. riadni a pridružení členovia, ktorí disponujú nadpolovičnou väčšinou všetkých hlasov oprávnených účastníkov.
7) Snem rozhoduje formou uznesenia.
8) Pri hlasovaní na Sneme zastupuje riadneho alebo pridruženého člena ZAS-SV jeho štatutárny zástupca alebo právoplatne splnomocnený zástupca, ktorý má 1 hlas.
9) Snem rozhoduje nadpolovičnou väčšinou platných hlasov oprávnených účastníkov prítomných na Sneme s výnimkou tých prípadov, ktoré určujú tieto Stanovy. V prípade zmeny Stanov, voľby a odvolania Predsedu predstavenstva, Podpredsedu predstavenstva zrušenie ZAS-SV dobrovoľným zrušením, zlúčením, splynutím alebo rozdelením, je uznesenie Snemu prijaté, ak bolo prijaté 3/5 väčšinou hlasov prítomných oprávnených účastníkov.
10) V prípade, ak Snem nie je uznášaniaschopný, hoci boli všetci oprávnený účastníci naň riadne pozvaní, zvolá Predseda predstavenstva náhradný Snem najneskôr do 10dní od termínu konania pôvodného Snemu. Na náhradnom Sneme, ak naň boli riadne pozvaní všetci oprávnení účastníci, môžu byť rozhodnutia riadne a účinne prijaté nadpolovičnou väčšinou platných hlasov prítomných oprávnených účastníkov náhradného Snemu a v prípadoch, keď je podľa Stanov na prijatie uznesenia potrebná 3/5 väčšina hlasov prítomných oprávnených účastníkov je uznesenie prijaté ak bolo 3/5 väčšinou hlasov prítomných oprávnených účastníkov náhradného Snemu.
11) Snem volí svojho predsedu, zapisovateľa dvoch overovateľov Zápisnice a osobu poverenú sčítaním hlasov.
12) Z každého zasadnutia Snemu sa vyhotovuje Zápisnica, ktorá obsahuje:
dátum a miesto konania zasadnutia Snemu
prijaté uznesenia a výsledky hlasovania
námietky členov ZAS-SV, ktorí požiadali o ich zaprotokolovanie
13) Prílohu Zápisnice tvorí prezenčná listina oprávnených účastníkov Snemu, t.j. riadnych a pridružených členov. Každý člen ZAS-SV má právo vyžiadať si zápisnicu a jej prílohy na nahliadnutie, prípadne vyžiadať si kópiu Zápisnice a jej príloh. Samostatne sa vyhotovuje prezenčná listina prítomných členov – sympatizantov, čestných členov, prípadne hostí Snemu.
1. Predstavenstvo ZAS-SV
1) Predstavenstvo je štatutárny orgán ZAS-SV, ktorý riadi činnosť ZAS-SV a koná v jeho mene Predstavenstvo má spolu 3 členov : Predsedu predstavenstva, Podpredsedu predstavenstva a Člena predstavenstva, ktorých volí a odvoláva Snem spomedzi
oprávnených zástupcov riadnych alebo pridružených členov ZAS-SV.
2) Funkčné obdobie členov Predstavenstva je trojročné, končí však až voľbou nových členov Predstavenstva. Členstvo v Predstavenstve je nezlučiteľné s členstvom v Revíznej komisii.
3) Do pôsobnosti Predstavenstva patrí najmä :
rozhodovať o všetkých otázkach týkajúcich sa činnosti ZAS-SV, pokiaľ nie sú vyhradené Snemu alebo iným orgánom ZAS-SV
predkladať Snemu návrh rozpočtu, správy o činnosti a správy o hospodárení ZAS-SV
vykonávať uznesenia Snemu
pripravovať a predkladať Snemu návrhy a dokumenty na jeho rokovanie
predkladať Snemu ročnú účtovnú uzávierku ZAS-SV
vyhotovovať správu o majetku ZAS-SV po schválení ročnej uzávierky Snemom poskytnúť každému z členov ZAS-SV
vyúčtovanie všetkých členských príspevkov za uplynulý kalendárny rok.
4) Predstavenstvo zasadá podľa potreby, spravidla raz za štyri mesiace.
5) Činnosť Predstavenstva upravuje vnútorný predpis, schválený Snemom.
3. Predseda predstavenstva, Podpredseda predstavenstva a Tajomník ZAS-SV
1) V mene ZAS-SV koná a podpisuje Predseda predstavenstva a podpredseda predstavenstva spoločne.
2) Na každom zasadnutí Snemu predkladá Predstavenstvo správu o činnosti ZAS-SV a správu o činnosti Predstavenstva. Predstavenstvo raz ročne zabezpečí vypracovanie ročnej účtovnej uzávierky a predloží ju na schválenie Snemu.
3) Tajomník ZAS-SV je volený a odvolaný snemom a zodpovedá predovšetkým za :
plnenie úloh uložených mu Predstavenstvom, alebo vyplývajúce zo Snemu
vedenie agendy a účtovníctva ZAS-SV
prípravu návrhu rozpočtu ZAS-SV, vypracovanie návrhu správy o činnosti a správy o hospodárení ZAS-SV na ich predloženie Predstavenstvu
vykonanie opatrení prijatých Snemom, alebo Predstavenstvom na odstránenie zistených nedostatkov v hospodárení a činnosti ZAS-SV.
4) Tajomník ZAS-SV nemôže zároveň vykonávať funkciu Predsedu predstavenstva, Podpredsedu predstavenstva, ani Člena predstavenstva.
4. Revízna komisia
Revízna komisia, ktorú tvoria zástupcovia troch členov ZAS-SV, je kontrolným orgánom.
Revíznu komisiu volí a odvoláva Snem ZAS-SV.
Funkčné obdobie členov Revíznej komisie je trojročné, končí však až vymenením nových členov Revíznej komisie. Členstvo v Revíznej komisii je nezlučiteľné s funkciou Predsedu predstavenstva, Podpredsedu predstavenstva, Člena predstavenstva a Tajomníka.
Predsedu a členov Revíznej komisie volí Snem ZAS-SV spomedzi členov ZAS-SV.
Revízna komisia kontroluje dodržiavanie zásad hospodárenia ZAS-SV a prerokováva ročnú účtovnú uzávierku a vydáva k nej stanovisko. Podáva Snemu a Predstavenstvu kontrolnú správu o stave hospodárenia ZAS-SV.
Revízna komisia zasadá podľa potreby, spravidla každý polrok, najmenej však raz za rok.
Podrobnosti o činnosti Revíznej komisie stanoví vnútorný predpis schválený Snemom.
Článok 5
Práva a povinnosti členov
1) Každý riadny a pridružený člen ZAS-SV má právo :
byť volený do orgánov ZAS-SV a voliť zástupcov do orgánov ZAS-SV
aktívne sa zúčastňovať na činnosti ZAS-SV a byť informovaný o činnosti ZAS-SV
zúčastňovať sa na akciách a podujatiach, ktoré ZAS-SV organizuje, alebo na organizácii, ktorých sa podieľa.
využívať služby, ktoré ZAS-SV v rámci svojej činnosti poskytuje
vyjadrovať sa k dokumentom, ktoré sa predkladajú na rokovanie orgánov ZAS-SV
využívať všetky oprávnenia vyplývajúce zo Stanov ZAS-SV
Každý člen ZAS-SV je povinný :
a) dodržiavať Stanovy a vnútorné predpisy ZAS-SV
b) aktívne sa podieľať v súlade so stanovami na činnosti ZAS-SV a na plnení jeho cieľov
c) platiť členské príspevky
d) vykonávať práce v oblasti zberu a zhodnocovania starých vozidiel alebo ich komponentov kvalitne.
Článok 6
Majetok a hospodárenie združenia
1. Majetok
Majetok ZAS-SV tvoria členské a iné príspevky, dary, granty, dotácie, príspevky. Príspevky môžu byť vo finančnej alebo vecnej forme. Majetok združenia spravuje Predstavenstvo ZAS-SV v súlade s uzneseniami Snemu, zabezpečuje jeho nákup, evidenciu a vyraďovanie v zmysle platných právnych predpisov o účtovníctve. Majetok ZAS-SV možno použiť výrazne na realizáciu cieľov ZAS-SV a na úhradu prevádzkových nákladov spojených s činnosťou ZAS-SV.
2. Hospodárenie
1) Hospodárenie s majetkom združenia zabezpečuje Predstavenstvo ZAS-SV. Základom hospodárenia je rozpočet združenia schválený Snemom na obdobie kalendárneho roka. Kontakty s daňovými a inými štátnymi úradmi a vypracovanie účtovných uzávierok zabezpečuje v zmysle platných predpisov Predstavenstvo.
2) ZAS-SV uskutočňuje finančné operácie prostredníctvom bankového účtu zriadeného v peňažnom ústave v Slovenskej republike.
3) Za svoju činnosť zodpovedá ZAS-SV iba majetkom, ktorý vlastní. Členovia ZAS-SV za činnosť a záväzky ZAS-SV nezodpovedajú.
4) Pre každý účtovný rok predloží Predstavenstvo ZAS-SV účtovnú uzávierku, výkaz o majetku a záväzkoch tak, aby ich mohla Revízna komisia preskúmať a podať o nich správu na najbližšom zasadnutí Snemu.
Článok 7
Zrušenie a zánik združenia
1. Dobrovoľné zrušenie
ZAS-SV možno zrušiť rozhodnutím jeho členov. O zrušení ZAS-SV rozhoduje Snem.
2. Zrušenie z dôvodu nedostatku členov
ZAS-SV musí byť najmenej trojčlenný. Pri znížení počtu členov pod troch sa ZAS-SV zrušuje.
3. Likvidácia združenia
Na likvidáciu združenia pri jeho zrušení určí predstavenstvo ZAS-SV likvidátora. Likvidačný zostatok sa po uhradení záväzkov ZAS-SV rozdelí medzi členov, ktorí majú zaplatené členské príspevky a to pomerne k výške zaplatených členských príspevkov. Členovia, ktorým pred zrušením združenia členstvo v ZAS-SV zaniklo, nemajú na likvidačný zostatok nárok.
4. Zánik združenia
Združenie zaniká vymazaním z registra záujmových združení právnických osôb.
Článok 8
Záverečné ustanovenia
1. Riešenie sporov
Všetci členovia združenia budú prejavovať snahu riešiť prípadné vzájomné spory týkajúce sa ich činností v ZAS-SV dohodou. V prípade, ak riešenie sporov dohodou nedôjde, o spore rozhodne na návrh niektorého z členov vecne a miestne príslušný súd SR.
2. Schválenie Stanov
Stanovy schválila ustanovujúca členská schôdza, na ktorej sa odsúhlasilo založenie ZAS-SV.
3. Zmena stanov
O zmene stanov rozhoduje Snem.
Tieto Stanovy boli schválené na ustanovujúcej schôdzi ZAS-SV konanej dňa 21.9.2011